Banská Štiavnica sa nachádza v južnej časti Stredného Slovenska v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie). Najsevernejší bod oblasti Štiavnických vrchov (Slovenské stredohorie) sa nachádza pri Ľubietovej. Patrí do pohoria Poľana. Najjužnejší bod sa nachádza pri Šahách a je súčasťou Krupinskej planiny. Najzápadnejší bod možno nájsť na juhozápadnom okraji pohoria Vtáčnik pri obci Veľké Uherce. Najvýchodnejšia oblasť siaha po obci Lom nad Rimavicou. Vzdialenosť medzi najsevernejším a najjužnejším bodom je cca 80 km. Z geografického hľadiska nie je zaradenie Štiavnických vrchov (Slovenské stredohorie) jednoznačné lebo zasahuje do územia viacerých historicko-geografických regiónov. Najväčšia časť patrí Hontu, na severe zasahuje do Horehronia, na západe do Ponitria, na juhozápade do oblasti Tekova a juhovýchodne do oblasti Novohradu.
Botanická záhrada
Súčasťou areálu Baníckej akadémie, tej, o ktorej som písala hneď na začiatku, je aj botanická záhrada. Tri neorenesančné monumentálne budovy, ktoré tvoria blízke okolie botaniky, sú využívané ako stredné školy a laboratóriá. Tieto stavby sú priam dokonalé a botanická záhrada slúži pre študentov lesníctva ako príklad, ako sa odborne starať o lesy.
Adresa: Akademická 349/24, 969 01 Banská Štiavnica
Banskoštiavnická kalvária
Kalvária patrí medzi najpopulárnejšie atraktivity mesta. Baroková stavba nedávno prešla kompletnou rekonštrukciou a dnes je z nej nádhera na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch). Zaparkovať sa dá priamo pod ňou a za štvrťhodinku si hore. Vidieť ju z každej strany a výhľad odtiaľto je na nezaplatenie. Hlavne počas západu slnka má špeci atmošku, kedy je mesto už v tme a len kalvária žiari na kopci.
Adresa: Pod Kalváriou, 969 01 Banská Štiavnica
Ubytovanie v Banskom Studenci.
Tomuto čarovnému miestu sa proste nedá odolať Chalupa Zátišie
Ubytovanie v Banskom Studenci.
Tomuto čarovnému miestu sa proste nedá odolať Chalupa Zátišie
Námestie sv. Trojice a morový stĺp
Hlavné námestie mesta sa nazýva aj Trojičné. Je lemované banskými domami v renesančnom štýle a vidieť odtiaľto aj Nový zámok na neďalekom kopci. Koná sa tu veľa podujatí a počas roka aj nejeden jarmok. V strede námestia stojí morový stĺp ako znak vďaky za ústup morovej epidémie zo začiatku 18. storočia.
Pri prechádzke mestom nevynechaj ani Kostol sv. Kataríny, Radnicu (všimni si ručičky na hodinách, sú tak trochu naopak), farský kostol Nanebovzatia Panny Márie či Evanjelický kostol.
Galéria Jozefa Kollára
Galéria, sídliaca na Svätotrojičnom námestí v interiéri troch meštianskych domov, ponúka stálu expozíciu, no samozrejme, aj tie sezónne. Ukážkou je umenie, ktoré vzniklo na území či v okolí Štiavnice a taktiež ďalších banských mestách. Nie je jedinou galériou v meste, ďalšim príkladom je aj galéria Schemnitz, pomenovaná po pôvodnom názve mesta.
Adresa: Námestie svätej Trojice 12, 969 01 Banská Štiavnica
Viac info Galéria Jozefa Kollára >>
Piargska brána a hrob Maríny
Piargska brána je akýsi pozostatok mestského opevnenia, ktoré spolu s Novým zámkom chránilo vstup do Štiavnice. Pomenovanie súvisí s vedľajšou obcou Štiavnické Bane (dom. Piarg). V jej blízkosti sa takisto nachádza cintorín, kde je pochovaná Sládkovičova láska, Marína Pischlová, ktorá sa nakoniec vydala za pernikára a Sládkovič musel dostať košom. A tak vznikla už svetoznáma lovestory.
Starý a Nový zámok
Starý zámok patrí medzi najstaršie stavby mesta. Pôvodne bol kostolom, no v čase tureckých vpádov bol prestavaný na pevnosť. Počas roka sa tu organizuje hneď niekoľko podujatí, o ktorých je písané nižšie. Je plný expozícii a je práve tu sa dozvieš extrémne veľa info o dejinách regiónu.
Nový zámok, pár metrov od Starého, je renesančná stavba, ktorá mi svojou architektúrou trochu pripomína raketu. Čo myslíš? Nachádza sa tu expozícia protitureckých bojov a ukážka zbraní. Samozrejme, je to miesto s ďalším výhľadom, ktorý stojí za zmienku. V jeho blízkosti sa nachádza aj židovský cintorín, kde je vstup na požiadanie.